TRENČAN

Trenčanom o Trenčíne

Stránky Ing. Vojtecha Brabenca z Trenčína


Hviezda na Trenčianskom hrade

 
Nedávno (sept.2010) som začal písať akýsi iný text, ktorý však  nechtiac myšlienky nasmerovali do spomienok. Nevzpieral som sa im. Kedysi ma napadlo, aká škoda, že môj pradedo (1844 - 1936) nepísal žiadne spomienky, veď  zhruba od r. 1875 žil v Trenčíne a bol svedkom úžasnej éry spriemyselnenia a rozvoja Trenčína. Teraz si uvedomujem, aké premeny som za tých 60 rokov zažil ja sám a škoda by bola nezanechať o nich žiadnu zprávu. Takže moje spomienky som už písať začal - týkajú sa môjho detstva a vtedajšieho hradu. Súčasne zisťujem záujem o niekdajšiu hviezdu na hrade, nuž nižšie uverejňujem súvisiaci úryvok z mojich spomienok a súvisiace fotografie.

.....     Vtedy (v roku 1966-1967) hlavná hradná veža mala ešte starý vrch, celý z dreva, bol nadstavaný až nad murovanou časťou (dnes je to asi o dva metre nižšie). Vnútri bolo nielen schodište, ale aj drevená miestnosť. Z nej sa dalo prejsť do strážnej búdky v streche, ktorú vybudovali počas druhej svetovej vojny, používala sa pre strážnu hliadku proti lietadlám. Bola taká malá, že v nej mohol iba jeden človek stáť. Spodok búdky bol pod strechou, vrch bol zasklený a trčal von zo strechy. Na vrchole strechy, hneď za búdkou vyššie, opierajúca sa o vysokú železnú tyč, bola na dosah už vekom ošarpaná oplechovaná drevená hviezda so žiarovkovými objímkami, veľká dobre vyše dvoch metrov. Na vrchole hviezdy bol obojstranný výložník s dvomi neveľkými "neónovými" výstražnými svietidlami kvôli lietadlám. V začiatkoch televízneho vysielania pod strechou v drevenej miestnosti bola retranslačná stanica. V tej dobe však už hviezda bola bez žiaroviek, sklá na búdke porozbíjané, neónové svietidlá už  nesvietili, ich vysokonapäťový transformátor bol spálený a retranslačná televízna stanica už bola zrušená.  Cez búdku som sa vyškriabal až celkom hore na strechu. Sedel som na hviezde a užíval si pocit, že som najvyššie v celom meste. Fotky z tohoto dobrodružstva dodnes opatrujem, sú z roku 1966 alebo 1967:

                 Autor na hviezde na hradnej veži (1)                       Autor na hviezde na hradnej veži (2)Dodatočne nižšie doplňujem ešte ďalšie moje fotografie starej podoby hradu s dreveným vrchom a hviezdou na veľkej veži, z čias mojej mladosti:
Jún 1974Jún 1974Jún 1974
Jún 1974Jún 1974Sept 1973Júl 1966Júl 1966Moji kamaráti na veži:
                          
                  1970                                                                            1966                                                    1965Ešte jeden záber na vrch veže z r. 1965, ktorý som prefotografoval z filmu neznámeho autora:

Autor textov aj fotografií: Ing. Vojtech Brabenec, Trenčín.

Autor si vyhradzuje všetky práva, hlavne podľa autorského zákona (618/2003 v aktuálnom znení), najmä udeľovať súhlas na rozmnožovanie, verejný prenos a iné rozširovanie.

Ako uviesť tento zdroj pre citovanie krátkej časti alebo iné použitie podľa Autorského zákona:   
    BRABENEC, V.:
 Hviezda na Trenčianskom hrade.
    Dostupné na: www.trencan.ic.sk.  Získané dňa ..........

„Nikdy jsem nedopustil, aby škola stála v cestě mému vzdělání.“ Mark Twain